Warsztaty dziennikarskie

Za nami kolejna inicjatywa MRW – warsztaty dziennikarskie. Część pierwsza odbyła się dnia 2 czerwca, część druga – 15 czerwca. Miło nam stwierdzić, że frekwencja nie zawiodła. Warsztaty poprowadzili: Ryszard Konopka, Wojciech Konopka, Tomasz Burza. Jak wyglądały warsztaty?

2 czerwca: zajęcia głównie o charakterze teoretycznym, młodzi ludzie dowiedzieli się wiele ciekawych i jednocześnie przydatnych informacji z zakresu wystąpień publicznych, które warto stosować również na co dzień. Poznali rolę mowy ciała oraz poćwiczyli swoją dykcję i modulację głosu. 

15 czerwca: tym razem już praktyka. Na początku wysłuchaliśmy prezentacji z zakresu zagadnień dziennikarskich oraz tego, jak dobrze wypaść przed publicznością i kamerą – zarówno z perspektywy operatora, jak i występującego. Omówiliśmy to, jak ważny w nagrywkach jest dobór światła czy perspektywy. Dalej oczywiście zastanowiliśmy się, o czym należy pamiętać, stając przed obiektywem. Na koniec sprawdziliśmy swoją wiedzę, próbując swoich umiejętności w prezentowaniu wiadomości  wyświetlanych na prompterze, a także w czytaniu tekstów do mikrofonu. Dzięki zarejestrowanym nagraniom znaleźliśmy swoje mocne strony oraz elementy, nad którymi powinniśmy popracować. Mogliśmy poczuć się jak prawdziwi prezenterzy telewizyjni i radiowi!  Dziękujemy bardzo Prowadzącym za współpracę, a także uczestnikom, mamy nadzieję, że będziecie efektywnie wykorzystywać nabytą wiedzę (czego życzymy szczególnie tym z Was, którzy wiążą swoją przyszłość z dziennikarstwem, trzymamy kciuki!) 

Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022- 2033. Program pod patronatem Pełnomocnika Rządu ds. polityki młodzieżowej.